About

About Congress

...

بیانیه ی دبیرعلمی همایش ، دکتر محمود علیمحمدی

سروران گرامی، اعضای محترم جامعه بهداشت محیط ایران

با سلام و عرض ادب و با آرزوی توفیقات روزافزون همه شما دوستان گرامی اعم از متخصصین محترم و اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی، کارشناسان محترم و دانشجویان پرتلاش بهداشت محیط، احتراما پیرو پذیرش مسئولیت دبیر علمی بیست و دومین همایش ملی بهداشت محیط از سوی اینجانب و با پایان یافتن مراحل داوری مقالات ارسالی و نزدیک شدن به زمان برگزاری همایش، گزارشی مختصر از اقدامات انجام شده از سوی اینجانب و دبیرخانه علمی این همایش خدمت سروران گرامی ارائه می شود.

از آغاز برنامه ریزی این همایش در انجمن علمی بهداشت محیط ایران ، با هم اندیشی و همفکری متخصصین صاحب نظر، همایش پیش رو با تغییر نگرش نسبت به ادوار گذشته، با موضوعات کاملا متفاوت و محورهای محدود و تخصصی تر ، منطبق بر نیازهای اصلی بهداشتی جامعه ایران طراحی شد. در این راستا ۵ محور برای این همایش تعیین  و در سامانه همایش اطلاع رسانی شد. پس از اتمام فراخوان داوری، بالغ بر ۳۵۰ مقاله از سطح کشور اعم از ۷۲ دانشکده بهداشت و گروه مهندسی بهداشت محیط در دبیرخانه همایش دریافت شد. مراحل داوری در هر محور با انتخاب تیم داوری و یک سرداور منتخب که همگی از اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستند آغاز شد. در فرآیند داوری برای هر مقاله حداقل ۳ و حداکثر ۵ داور انتخاب و نظرات ایشان به سر داورها انتقال داده شده  و از طریق ایشان برای دبیر علمی همایش ارسال شد. پس از بررسی و جمع بندی نظرات ارسالی در مورد مقالات تصمیم گیری نهایی به عمل آمد که حاصل آن به صورت لیست مقالات پذیرفته شده به صورت سخنرانی یا پوستر هم اکنون در سامانه همایش موجود و قابل دسترس برای شرکت کنندگان محترم می باشد.

از ۲۰۰ مقاله نهایی نزدیک به ۲۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۸۰ مقاله با عنوان پوستر انتخاب گردیدند. یکی از تاثیرات محدود کردن محورهای همایش جاری کاهش حدود ۶۰ درصدی در مقالات دریافتی است. لیکن این موضوع بیانگر قابلیت ها و دامنه حقیقی پژوهش های موجود در بهداشت محیط نیست و صرفا نتیجه تمرکز بر محورها در این همایش است. یکی دیگر از ویژگی های مقالات پذیرفته در همایش جاری، کم شدن تعداد مقالات پذیرفته شده در بخش پوستر است. یکی از دلایل اصلی این امر، دقت عمل و حساسیت تیم های داوری به رعایت چارچوب های ۵ محور اصلی بود. لذا ریزش تعداد مقالات در بخش پوستر را شاهد بودیم که به هیچ وجه دال بر عدم شایستگی علمی در مقالات رد شده نیست.

به عنوان دبیر علمی این همایش معتقدم به کارگیری فرآیند داوری شرح داده شده که منعکس کننده نظرات قاطبه متخصصین بهداشت محیط است منجر به انتخاب بهترین مقالات موجود برای بخش سخنرانی شده است و قطعا در زمان برگزاری همایش کیفیتی متفاوت در سخنرانی ها رانسبت به دوره های گذشته شاهد خواهیم بود.

در زمینه اطلاع رسانی، دعوتنامه ها از طریق ایمیل برای همه سروران گرامی شامل اعضای محترم بورد تخصصی بهداشت محیط، اعضای هیات علمی و سخنرانان محترم ارسال شده است. خواهشمند است در صورت عدم دریافت ایمیل حاوی دعوتنامه، مراتب را جهت پیگیری به دبیرخانه اعلام بفرمایید.

در پایان خاطر نشان می سازد که اینجانب به عنوان دبیر علمی و همچنین بقیه همکاران عزیز در دبیرخانه همایش، علی رغم محدودیت های مالی و اجرایی موجود کوشیدیم تا برنامه ریزی و اجرای آن به نحو احسن صورت گیرد و امید است که به فضل پروردگار شاهد برپایی هرچه باشکوه تر این همایش باشیم. تا این مرحله، دبیرخانه علمی همایش کوشش نموده که محدودیت های موجود را با کار و تلاش خستگی ناپذیر و شبانه روزی پشت سرگذاشته و همایشی درخور شان جامعه معظم بهداشت محیط ایران برگزار نماید. با این حال قطعا کاستی ها و انتقاداتی نسبت به عملکرد اینجانب تاکنون بوده و در ادامه نیز خواهد بود که امیدوارم سروران گرامی با صبر و شکیبایی خود همچون گذشته ، اینجانب را در برگزاری این همایش یاری فرمایند و همچنین با انعکاس نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود موجبات رشد و بهبود ارتقای روز افزون این همایش و رویدادهای ملی بهداشت محیط در آینده را فراهم سازند.

در پایان ضمن تشکر صمیمانه از همکاری و حمایت های همه شما عزیزان و دعوت همه همکاران گرامی به شرکت در این همایش، به همراه دیگر برگزار کنندگان همایش در انجمن علمی بهداشت محیط و دانشگاه علوم پزشکی تهران بی صبرانه مشتاق دیدار همه شما سروران گرامی در این همایش هستیم.  

دکتر محمود علیمحمدی

دبیر علمی همایش

All Rights Reserved